Montaža klime u kratkim crtama
Nadam se da čitate ovaj tekst pre nego što je nešto krenulo naopako. Crklo, puklo. Pritiskate dugme na daljinskom upravljaču, a ono, ništa. Au!
Do najvećeg broja kvarova klima uređaja dolazi usled neadekvatne ugradnje. I što je još gore, u tom slučaju garancija ne važi. Razlozi kvarova mogu biti razni – nestručni i nesavesni majstori, firme koje štede na materijalu, nepoznavanje pravila i nedovoljno iskustvo na terenu.
Takve situacije je, razume se, najbolje preduprediti, a to ćete najlakše uraditi ako se, makar donekle, upoznate sa procesom ugradnje.
Provera i priprema
Dobar majstor će najpre proveriti da li su svi delovi spoljašnje i unutrašnje jedinice tu i da li je sve u redu sa vašom kućnom instalacijom. Sa sobom će imati svoj alat, kvalitetan materijal i opremu. Jedan od razloga što proizvođači klima uređaja garanciju priznaju samo za klime koje su urgadili ovlašćeni servisi je i taj što ovlašćeni serviseri imaju specijalizovan i precizan alat za adekvatnu ugradnju.
Određivanje mesta spoljašnje i unutrašnje jedinice
Klijenti naravno mogu izraziti želju gde bi želeli ili gde misle da bi trebalo da stoji njihov klima uređaj. Međutim, osim mesta koja su predviđena za instalaciju, postoje brojni faktori koji utiču na to gde je najbolje postaviti klimu i stoga je iskustvo i znanje majstora od velikog značaja.
Na primer, klima može da visi i sa plafona od njega udaljena najmanje 10cm, ali spoljna jedinica mora biti na otvorenom prostoru i odmaknuta od zida. Klima treba da bude postavljena u najvećoj prostoriji, udaljena najmanje 3m od bilo koje prepreke (zid, ormar, vrata), kondenz crevo mora da ima konstantan pad itd. Zajedno ćete sigurno doći do zadovoljavajućeg rešenja za obe strane.
Koraci pri montaži
Najpre se montiraju nosači klime. Stručan i kvalifikovan majstor bi trebalo da nosače postavlja uz pomoć libele. To je jedini način da bude siguran da će klima stajati 100% pravo.
Sledeći korak je bušenje rupa ka spoljašnjem zidu za protok instalacija. Bušenje se mora izvršiti precizno, odgovarajućom burgijom i pod adekvatnim uglom, kako kasnije ne bi došlo do problema u radu klima uređaja.
Nakon bušenja sledi postavljanje instalacija. Prvo se postavljaju cevi kroz koje će prolaziti freon. Vodite računa da majstor koristi isključivo bakarne cevi i to odgovarajućeg prečnika za vaš klima uređaj. Ukoliko to ne uradi, klima ili neće raditi ispravno ili će se brzo pokvariti. Cevi treba da budu dobro izolovane, a pored njih, instalacija za klimu treba da sadrži strujni kabl i rebrasto kondenz crevo.
Cevna instalacija
Cevna instalacija se sa unutrašnjom jedinicom može povezati na dva načina, pertlovanjem i varenjem, dok je način povezivanja sa spoljnom jedinicom samo jedan, tzv. pertlovanje.
Strujni kabl trebalo bi da bude dimenzija 5×1.5, a kondenz crevo prečnika 16mm.
Povezivanje cevi sa spoljašnjom odnosno unutrašnjom jedinicom klima uređaja je najdelikatniji korak pri montaži klime i ako se nestručno izvede, cev se može oštetiti i klima shodno tome neće raditi kako treba.
Kada sve dođe na svoje mesto i majstor postavi i jednu i drugu jedinicu na nosače, vreme je za vakumiranje. To je proces izvlačenja vazduha i vlage iz uređaja. Može se vršiti vakum pumpom ili običnim kompresorom. Ovaj korak takođe bi trebalo da obavlja stručno i kvalifikovano lice. Nakon vakumiranja, majstor će pustiti gas i pažljivo proveriti da li sve funkcioniše besprekorno, uključujući i daljinski upravljač.
Ukoliko imate dilema ili pitanja u vezi funkcionisanja uređaja, ljubazni majstori trebalo bi da vam na njih rado odgovore.
A da li ste odabrali firmu koja ceni pedantne i kvalitetne radnike videćete i po tome da li će majstori za sobom, pored alata pokupiti i lom koji su ostavili.