Dakle, rešili ste da kupite nov klima uređaj, obezbedili nešto novca. I sada su pred vama brojna pitanja? Kakvu klimu da kupim? Koliko treba da bude snažna? Da li svaki uređaj može da dogreva prostor? Da li postoji klima koja će zimi služiti kao jedino grejno telo?
Naravno, sve nedoumice možete rešavati na licu mesta. Ali pazite, kada uđete u neku firmu ili radnju gde se nude klime, posao im je da vam prodaju uređaje koje sami već imaju u ponudi. A šta mislite, čiji je posao da obezbedi najkvalitetniji vazduh, hlađenje i/ili grejanje u vašem domu?
Pripremite se za kupovinu klima uređaja
Upoznajte se sa osnovnim pojmovima koji opisuju svaki klima uređaj kako biste i sami mogli da odredite koje karakteristike klime su za vas najbolje i na osnovu toga donesete informisanu odluku o izboru.
Energetski razred
Odnos između jedinice dobijene toplote ili hlađenja koje klima emituje i jedinice utrošene električne energije određuje u koji će energetski razred biti svrstan klima uređaj. Koeficijent COP koristi se za grejanje, a EER za hlađenje.
Naravno, težićete da potrošite (platite) što manje el. energije, pa i da priuštite što bolji energetski razred, međutim, ukoliko planirate da klimu uključujete samo povremeno, tokom najtoplijih letnjih meseci, znajte da su energetski razredi B i C, sasvim u redu.
Snaga klima uređaja
Jedinica za snagu ili kapacitet klima uređaja je Btu (britanska termalna jedinica). Snaga potrebna za hlađenje odnosno zagrevanje prostora izračunava se na osnovu mnogih faktora, kao što su, na prvom mestu površina, ali i raspored prostorija. Zatim, da li je stan (kuća, poslovni prostor itd.) na sunčanoj strani ili ne, na višim ili nižim spratovima, kakva je izolacija itd.
Ovde smo izneli neku normu za određene kvadrature prostora, koje vam mogu poslužiti kao osnova za detaljniji razgovor sa stručnjacima. Takođe, ako planirate da se uz pomoć klime grejete računajte da će vam biti potrebna 30% jača klima u odnosu na onu koja odgovara kvadraturi.
Gas koji uređaj koristi
Jedan od osnovnih preduslova za rad klima uređaja je gas. Gasovi pod pritiskom, koji u ovim uređajima hlade, odnosno greju vazduh nazivaju se freoni. Do skoro je najzastupljeniji freon na našem tržištu bio R – 22. Međutim, pošto taj tip gasa negativno utiče na ozonski omotač, lagano se izbacuje iz upotrebe. Umesto njega, koriste se freoni R407C, R-134A i R410A koji su ekološki prihvatljivi, u skladu sa standardima u EU i u skladu sa energetskim razredima A ili B.
Inverter klime
Zahvaljujući naprednijoj tehnologiji inverter klime postaju standard i za grejanje tokom čitave zime. Takođe, ukoliko vam je klima uređaj potreban za poslovni prostor ili lokal, svakako razmotrite da investirate u inverter klimu. To naročito važi ukoliko se bavite osetljivim proizvodima kao što su hrana ili lekovi. Prednosti inverter klima u odnosu na standardne split sisteme su brojne:
- Inverter klima brže dostiže željenu temperaturu (bilo leti bilo zimi),
- Utrošak električne energije je primetno manji,
- Ravnomernije hladi,
- Optimalno radi i na spoljnim temperaturama od -15 (za razliku od standardnih čiji rad nije efikasan već na -5).
Inverter klime koje naša kompanija ima u ponudi možete pogledati ovjde.
Filteri
Filteri su sastavni deo svakog klima uređaja i služe za prečišćavanje vazduha i uklanjanje neprijatnih mirisa. Evo nekih od njih:
Najosnovniji filter uklanja krupnije čestice prašine iz vazduha. Održava se jednostavno, usisavanjem i pranjem. Najčešće se kombinuje sa filterom za pročišćavanje vazduha koji sakuplja najsitnije čestice prašine i sprečava razvoj mikroorganizama i plesni. Sa zadnje strane se nalazi filter sa aktivnim ugljem, a sa prednje vazdušni – elektrostatični filter.
Fotokatalitički filter prečišćava vazduh i od hemijski štetnih elemenata, kao i od nečistoća i mikroorganizama, uz pomoć ultraljubičastog svetla. Odličan je za domove u kojima ima pušača, jer razgrađuje i dim. Pored prečišćavanja, ovaj filter vazduh prečišćava i od neprijatnih mirisa i osvežava ga.
Jonizatori su filteri koji stvaraju osvežavajući vazuh u vašem domu.
Buka koju proizvodi klima uređaj
Svaki klima uređaj proizvodi određeni nivo buke pri radu. Meri se decibelima (dB). Pogledajte sledeću tabelu kako biste stekli sliku o tome koliko buke je prihvatljivo a koliko poželjno.
Šta još treba uzeti u obzir prilikom izbora klime
Iako je na poslednjem mestu, važno je da vam se izgled klima uređaja dopada. Ukoliko je pravilno održavate, dugo ćete je gledati. Takođe, prilikom odabira klima uređaja raspitajte se o dostupnosti rezervnih delova, postupku popravke klime ukoliko bude potrebe za tim, kao i o uslovima garancije. Iako su provereni brendovi koji su specijalizovani upravo za proizvodnju ovih uređaja najbolje rešenje, vodite računa o tome da ne preplatite sam brend na uštrb kvaliteta vašeg novog klima uređaja.