Koliko samo puta tokom leta čujete rečenicu: “Ubi me ova klima!” Koliko puta ste se sa partnerom sporečkali oko nje. Vi biste da je uključite, da se konačno rashladite k’o čovek jer ste celi dan rintali na vrućini, a on/ona ne da, jer neće da se razboli. Ko je u pravu (jednom za svagda) i kako da stvarno znate šta radite kada koristite ovaj uređaj?
Prljavi filteri i prehlada
O, da, neadekvatna upotreba rashladnih tela itekako može da dovede do kijavice, akutnog zapaljenja grla, upale sinusa, uha i bronhija. Razlog za to je svakako, nepodesno podešavanje željene temperature u prostoriji, međutim mnogo češći i opasniji razlog je loše održavanje klime.
Tokom leta kroz klimu prođe ogromna količina vazduha. Ljudi ga, naravno “ne vide,” kao ni sitne čestice, bakterije, viruse i buđ koji se njime pronose. Klime, naročito one sa višeslojnim filterima, vas štite od svih tih napasti bar dok su filteri čisti. Međutim, ako zanemarite redovan servis, umesto da vas štiti, klima počinje da potpomaže rasejavanju opasnih mikroorganizama i eto ga – argument za partnera – da ne treba ni da je koristite, jer se od nje razboli.
Nepodesna temperatura
Nemojte ni za trenutak da pomislite da mi, zaposledni u Frigo Cool-u nismo u iskušenju da ovih dana, kada temperature dostižu i 40℃, odvrnemo klimu do daske i konačno osetimo olakšanje. Jer jesmo. Ali znamo šta će da se desi. Kada je razlika u temperaturi veća od 10℃ telo doživljava neku vrstu šoka. Termoregulacioni sistem organizma je ionako poremećen kada je temperatura visoka, a kada se još više zanesemo, pogoršavamo situaciju i otežavamo mu da se prilagodi. Pogađate ko se naročito raduje kad to radimo? Virusi i bakterije. Tada im je najlakše da nas napadnu i počnu svoju beskompromisnu invaziju.
Dakle, nemate pravo da se žalite na prehladu ako ne poslušate savet koji ste, sigurni smo, već mnogo puta čuli, da razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature ne sme da bude veća od 10℃.
Ipak, ako je vrelina napolju baš, baš velika, npr. blizu ili više od 40℃, možete napraviti izuzetak i podesiti malo veću razliku. Ali budite pažljivi. Postepeno smanjujte željenu temperaturu i nemojte ići ispod 25℃.
Pre nego što uđete u veoma rashlađen prostor bilo stan, restoran ili radnja, zastanite malo u neki hlad, da se bar koliko – toliko prilagodite. I po svaku cenu izbegavajte da uđete naglo.
A ako ste kojim slučajem zaduženi za podešavanje temperature u tržnim centrima, prodavnicama i sl. za Boga miloga, razmišljajte strateški i dugoročno, zaštitite i svoje zaposlene i mušterije i počnite da poštujete zdravstvene preporuke.
Kada treba da izađete, isključite klimu petnaestak minuta ranije kako biste svom organizmu dali šansu da se adaptira.
Ne dajte klimi da vas bije
Kada neko ili vi sami usmerite krilca tako da vazduh iz klime duva direktno u vas, ili joj sedite veoma blizu, ona vas bije. I to boli. I otud se leti toliko često čuje: “Ubi me klima.”
Ta pojava, međutim, uopšte nije bezazlena. Pored toga “udarci” mogu da izazovu bol u mišićima, kočenje u vratu, ali i ozbiljnije posledice kao što su facijalna paraliza ili pogoršanje simptoma artritisa.
Posebno su osetljiva deca, koja lako dobijaju upalu uha, bebe, hronično bolesni i stari.
Čist vazduh zlata vredi
Leti je ovo itekako lako smetnuti s uma. Klima radi, izvežbali ste podešavanje temperature, nije vam ni vruće niti previše hladno i jednostavno zaboravljate da ovaj uređaj u suštini vrti jedan te isti vazduh. I, isušuje ga.
Rešenje? Prosto, svako malo se setite da otvorite prozor i provetrite. Spoljašnji vazduh možda jeste vruć, ali je čist i svež.
A kad se i rashladi, biće taman kako treba, umereno i optimalno. Taman da se opustite, uživate posle dobijene bitke (sa partnerom, oko klime), sigurni da nećete naškoditi svom zdravlju.