Kada se kaže “obična” klima, uglavnom se misli na kućni klima uređaj, split sistem koji se sastoji od dve jedinice, spoljašnje – deo koji stoji napolju i unutrašnje, deo koji nam stoji u stanu ili u kući.
Inverter klima je naizgled ista. Takođe se sastoji iz dva dela, unutrašnje i spoljašnje jedinice.
Pa, u čemu je onda razlika?
Inverter tehnologija predstavlja najsavremenije krupnije tehnološko dostignuće vezano za kućne rashladne uređaje. Ovde nije reč o lampicama i dizajnu, već o tehnologiji koja kvalitet života u stambenom prostoru podiže na jedan novi nivo. Kako?
Reč je o unapređenoj funkciji elektromotora kompresora. Zahvaljujući novoj tehnologiji, koja omogućava da se kontroliše brzina rada, odnosno brzina obrtaja elektromotora kompresora, inverter klima uređaj radi punom parom kada se temperatura u prostoriji mnogo razlikuje od željene, a usporava kako se približava temperaturi koju smo podesili. Kod običnih klima to je nemoguće. One, ili rade koristeći maksimalan kapacitet, ili se isključuju. Pored toga, inverter klime ne dopuštaju da dođe do velikih odstupanja temperature. Kao posledica, jedna od glavnih prednosti inverter klima uređaja u odnosu na uobičajene split sisteme je umanjena potrošnja električne energije.
Iako je u startu skuplja investicija, kupovina inverter klima uređaja, umesto jeftinijih, split sistema, na duže staze može predstavljati veliku uštedu.
Međutim, prednosti najmodernijh klima se ne završavaju tu. Inverter klima će prostor zagrejati ili ohladiti znatno brže od obične. Takođe, odstupanja u temperaturi u različitim delovima prostorije biće manja.
No, najveća prednost inverter klima uređaja je ta, što se mogu koristiti i kao glavno grejno telo u prostoriji. Zamislite samo. Više vam nije potreban i klima uređaj i npr. norveški radijator ili mermerna ploča, već zahvaljujući inverter klimamama dobijate 2 u 1. Rashladni uređaj leti, grejno telo zimi.
I još, sigurno ste čuli da je TA peć neprikosnovena kada je reč o grejanju na struju. Najmanje troši, najbolje greje. Ali budimo realni. Kada ste poslednji put videli da se neko u modernim stanovima greje na TA peć. Veoma je teška za transport i zauzima puno mesta. U malim stanovima potpuno je nepraktična. Jedina prednost koju TA peć ima u odnosu na inverter klimu je što se puni noću, kada je struja jeftinija. Međutim, ima nagoveštaja da neće još zadugo biti tako i da će se cena struje izjednačiti. A sada su TA peći izgubile svaku prednost, poslednjih godina inverter klime glase za najisplativiji vid grejanja tokom cele zime cak i na veoma niskim temperaturama.
Grejanje inverter klimom
Zanimljiv je i podatak da proizvođači inverter klima uređaja preporučuju da tokom zime ovaj uređaj bude uključen i podešen na optimalnu temperaturu ceo dan odn. sve vreme dok su ukućani u kući. Zašto?
Jednostavno je. Ukoliko je temperatura u prostoriji sve vreme blizu željene, klima će raditi vrlo malo, odnosno trošiti vrlo malo električne energije kako bi tako i ostalo. Nasuprot, ako se stalno uključuje i isključuje, temperatura vazduha će više varirati, te će, u skladu s tim i uređaju biti potrebno više struje da postigne podešenu toplotu.
Zgodno zar ne?
Naravno, i obicni split sistemi tj. neinverterske klime moglu da zagrevaju i dogrevaju prostorije. Pa ipak, kada temperatura napolju padne na ispod -5℃ klima prestaje da optimalno zagreva prostor. Sa inverter klimama pak, nema problema cak i kad temperatura padne i preko -15℃.
I na kraju, za slučaj da se pitate ko je izmislio inverter tehnologiju i od kada se koristi, evo odgovora.
Kompanija Toshiba stoji iza ove napredne tehnologije. Predstavljena je javnosti i puštena u prodaju 1980. godine.
Našu ponudu inverter klima uređaja možete pogledati ovde.