Porodila sam se avgusta meseca. Godina je bila baš vrela i temperature su svakodnevno prelazile 40℃. Pre porođaja nekako sam i preživljavala. Nasučem se ispod klime, na stomak, zgodnu zamenu za stočić, postavim činijicu sladoleda i eto hlada. No, kako sam ostala bez stočića, a dobila plačući zamotuljak, u bolnici je, sa cimerkama – mladim mamama, sa preznojavanjem krenulo i prepucavanje, da li u sobi sa bebama smemo da uključimo klimu, ili ne? Kako se taj okršaj završio reći ču vam kasnije, a u međutvremenu, jednom za svagda, da odgovorimo na pitanje – da li dečja soba treba da ima klimu ili ne.
Da, definitivno da
Decija soba treba, a u danasnje vreme mora da ima klima uredjaj.
Idealna temperatura za odrasle, i veću decu je između 18℃ i 22℃. To, naravno znači da je, kada je napolju preko 30℃ ljudima pretoplo čime god da se bave, i šta god da rade. Da ne pominjemo veće temperature. Kod beba je situacija malo drugačija, pa njima odgovaraju malo više temperature, između 26℃ i 27℃ kada su budne i još 4 – 6℃ viša kada je vreme kupanja ili kada spavaju.
Dakle, kada leti temperature pređu 30℃ i više stepeni, deci ne može biti prijatno, i još gore, ukoliko im je pretoplo, može negativno uticati na njihovo zdravlje!
Međutim, nekih pravila bismo se morali pridržavati kako bismo svi, a naročito deca i bebe, sa klimom u sobi bili potpuno zdravi i bezbedni.
1. Klima mora biti čista.
Često se može čuti da je klima razlog što se dete prehladilo i počelo da kija, kašlje ili nešto slično. Međutim, iako je možda zaista klima “krivac,” problem nije u tome što hladi već u tome što nije urađen redovan servis. Kada su filteri ovog uređaja zaprljani, ne samo da ne čiste vazduh od bakterija, virusa i plesni, već pomažu da se zaraze šire vazduhom. Dakle, osnovni preduslov za klimu u dečjoj sobi je da je ispravna i čista.
2. Temperatura mora biti odgovarajuća. Kod modernijih klima, naročito inverter, ovo nije problem. Razlika između temperature u dečjoj sobi i spoljne temperature ne sme biti veća od 10℃. Ako imate moderniju i/ili inverter klimu, možete se u njih pouzdati, u suprotnom, važno je da vodite računa, jer slabiji, dečji organizam može da doživi šok usled velike promene temperature. Stručnjaci predlažu da se klima isključi petnaestak minuta pre izlaska iz prostorije. Tako će organizam imati vremena da se prilagodi na spoljnu temperaturu. Takođe, priliskom ulaska u stan ili kuću, prostorije treba rashlađivati postepeno. Nikako se ne preporučuje korišćenje funkcije koja će od vašeg stana, a naročito dečje sobe napraviti “frižider” još pre nego što uđete.
3. Redovno provetravajte. Prostorije gde borave deca i zimi i leti moraju se redovno provetravati. Pre nego što uključite klimu otvorite prozore, pustite da uđe svež vazduh, zatvorite ih, pa tek onda uključite uređaj. Ovaj postupak ponavljajte nekoliko puta u toku dana.
4. Vodite računa o vlažnosti vazduha. Leti u prostoriji sa klimom vazduh može da bude previše suv. Zbog toga se može desiti da deci i koža bude suva. Kako biste to sprečili, pored redovnog proveravanja, možete nabaviti ovlaživač vazduha ili jonizator, koji će ujedno uklanjati i alargene iz vazduha. Naravno, postoje i klima uređaji sa ugrađenim jonizatorom vazduha. No, ukoliko je to za vas preskupa investicija i šerpica sa vodom će poslužiti svrsi.
5. Nikako, ali nikako klima ne sme da duva direktno u decu. Najbolje klime su one koje hladan vazduh izduvavaju proporcionalno, u svim pravcima, međutim kod bilo koje klime možete podesiti funkciju usmerivača vazduha, tako da ne duva direktno ka mestu gde se deca igraju. Nije zgoreg ni krevete, radni sto i mesto gde obično sede, postaviti malo dalje od izvora hladnog vazduha.
6. Ne puštajte klimu da radi noću. Ovo je generalno pravilo koje vise ne važi, kada su noći leti prijatnije ili za stanove koji su blizu šuma ili vode gde se noću, ipak malo rashladi. Međutim, u velikim gradovima i betonskom okruženju, cesto ni noću nema olakšanja. Tada takođe podesite klimu na par stepeni više nego preko dana i vaša deca će uživati u itekako zasluženom, prijatnom snu.
7. Neka klima u dečjoj sobi bude lepa. Ok, ovo nije baš pravilo. Više dođe kao izraz želje da deci obezbedimo samo ono najbolje, pa i najlepše. U našoj ponudi imamo klime koje savršeno odgovaraju veselim dečjim enterijerima.
A kako se završila čuvena bitka novopečenih mama oko klime, koja se odigravala u jednom beogradskom porodilištu, na 40℃ jednog vrelog letnjeg avgustovskog popodneva? Lepo. Ušla je sestra, uzela daljinski, namestila temperaturu na 26℃, sve redom nas popreko pogledala i rekla da za jedno pola sata, na 10 minuta otvorimo prozor. I tako su sve mame o’ladile. 🙂
Autor teksta: © Maja Šarić